Izložba je nastala u više navrata mojim odlascima u Pariz. Volim promatrati ljude na ulicama, njihova raspoloženja, veselje ili rad. Ovom izložbom želim pokazati “običan” Pariz, grad ljepota i užurbanosti, ali ne onakav kakav uvijek vidimo na razglednicama. Uvijek sam satima hodala Parizom i starim centrom, ali i novim dijelom. – kaže autorica fotografija Snježana Požar.
O fotografiji
Fotografije Snježane Požar višestruko su zanimljive i intrigantne. Prvo, one su vrlo realistične. Drugo, one izazivaju pozornost zbog odabira zanimljivih motiva. Treće, one potiču na razmišljanje, jer odaju sliku određenoga trenutka, raspoloženja ili odnosa prema sredini i vizurama. Sva ta složenost kompozicije i izričaja date su na jednostavan način, koji baš zbog toga upozorava na jedinstvenost i autentičnost autorskoga pristupa, izražajnim portretima ili zanimljivim krajolicima, unose određene emocije i prisjećanja.
Svaka fotografija Snježane Požar u tom je smislu posebna umjetnička tvorevina. Pomnijim promatranjem bilo koje njene fotografije zapaža se da u nju unosi ‘dušu’, da je puna suzdržane emocije, koja u detalju zadobiva onu potrebnu izražajnost kojoj autorica teži. Tu nije riječ o pukoj ‘faktografiji’ već o stalnoj potrazi za novim izričajem, novom igrom svjetlosti.
U tom smislu svaka nova izložba ove vrsne umjetnice svoga zanata osigurava nove domete i izaziva povećanu pozornost gledateljstva.
Ante Gavranović, novinar
Snježana Požar
Rođena je 1945. godine u Borovu Naselju kod Vukovara, par godina živi u Splitu, kao dijete od 4 godine dolazi u Zagreb. Školu primijenjene umjetnosti završila je u Zagrebu, Odsjek za likovni tehničku obradu fotografije 1966. godine. Članica je „Foto kluba Zagreb“ od 1963. Tijekom srednje škole snima za “Telegram“, „Studentski list” i „Školske novine“. Od 1971. kada se zapošljava na RTV Zagreb, kao filmski montažer gdje ostaje sve do svog odlaska u mirovinu 1994.godine. Kasnije surađuje s listovima „Vijenac“, „Tehnička kultura“ i „Slobodna Dalmacija“. Uz rad upisuje Akademiju za kazalište, film i TV, odjel za filmsku i elektroničku montažu, koju diplomira 1981.u klasi Prof. Radojke Tanhofer, Prof. Hrvoja Turkovića i Dr. Prof. Ante Peterlića. Upisuje postdiplomski studij komunikologije na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu koji je završila 1987.
Kao profesor – vanjski suradnik 1984.-86. predaje filmsku i elektroničku montažu u Centru za odgoj i obrazovanje u kulturi u Zagrebu. Na Akademiji dramskih umjetnosti, predaje elektroničku montažu kod Prof. Branka Ivande, 1985.-87.g. Isti predmet predaje i na Studiju novinarstva na Fakultetu političkih znanosti 1989. kod Prof. Maria Plenkovića. Od početka 2006. do kraja 2010 god. predaje na srednjoj strukovnoj školi: “Slava Raškaj“ četiri stručna predmeta (crno – bijelu fotografiju i digitalno snimanje). Od početka 2012. U „Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna“ predaje fotografiju nižim razredima, a digitalno snimanje i elektroničku montažu maturantima.
Za zalaganje i rad u Foto klubu „Zagreb“ uručena joj je „Zlatna značka“ Kluba 1998.
Dobitnica je „Priznanja“ uz 110. godišnjicu Kluba i „Zahvalnica“ uz 115. godišnjicu Kluba.
Izlagala je na više od 300 natječajnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Za to je dobila mnoge nagrade i pohvale.
Član je Hrvatskog novinarskog društva od 1991.god, a član Matice hrvatske od 1994. godine.
Održala je 87 samostalnih izložbi fotografija u Hrvatskoj, Zagreb, Osijek, Virovitica, Rijeka, Knin, Split, Vis, Zadar, Zelina, Jelsa, Vrboska, Palmižana, Rudine i Stari Grad na Hvaru te Plitvička jezera, u Francuskoj (Pariz, Creteil i Dauville), Austriji (Graz), Rumunjskoj (Oradea), Portugalu (Lisabon), Crnoj Gori (Tivat), Slovačkoj (Banska Bistrica) i Sloveniji (Postojna i Ljubljana).
Za izlagački rad Klub joj 2005. godine dodjeljuje počasni naziv „Istaknuti izlagač“, a godine 2008. počasno zvanje “Kandidat majstor fotografije“. Dobitnica je „Povelje“ povodom 60-te obljetnice Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2006. godinu.
Godišnju nagradu za 2006. “Dr Oton KUČERA” Zagrebačke zajednice tehničke kulture.
Nagradu „Tošo DABAC“ za životno djelo 2008. i „Povelju August TRAJTIĆ“ 2012. za promicanje ugleda „Fotokluba Zagreb“ u domovini i svijetu. Fotografije su joj tiskane u knjigama „Putovanje biblijskim zemljama“, „MAJSTORI HRVATSKE FOTOGRAFIJE“, „Fotografkinje“, „ SLIKE VREMENA“ i „U SUSRET VREMENU 21.“ 2013. godine.
Počasni je član Foto kluba Virovitica.
Režirala je, snimala kamerom i 30 fotografija snimila za „ŽEŽIN Sv. IVANA 2010“ u trajanju 35min, za Vrbosku na Hvaru.
Samostalno je postavila više od 200 izložbi. U 2015.- 2016. god. sudjeluje u EU projektu „Edukacija žena u malim sredinama“ koji je trajeao 11 mjeseci. Snimila je 60 fotografija iz aviona za TZ Vrboska, koje se koriste u propagandne mape i kataloge otoka Hvara.