Sarajevo, 20. februar 2018. (MINA) – Danas je reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića posjetio svjetski poznati autor i muzičar Goran Bregović.
Bregović je izrazio želju da Reisu-l-ulemi predstavi svoj najnoviji projekat „Tri pisma iz Sarajeva“. Prema njegovim riječima album je namijenjen svjetskom tržištu, te je na njemu moguće čuti nekoliko jezika, a riječ je o muzici koja spaja različite kulture (kršćansku, jevrejsku i islamsku- orijentalnu) i on na karakterističan način predstavlja zvukove naše zemlje na univerzalan i svjetski način.
Reisu-l-ulema je tokom susreta istakao kako svi imamo obavezu učiniti sve što možemo kako bi se multietnički i multikonfesionalni duh Sarajeva i Bosne i Hercegovine sačuvao i svijetu prezentirao.
“Tri pisma iz Sarajeva” / “Three Letters from Sarajevo” naziv je sjajnog novog studijskog albuma Gorana Bregovića u nakladi Croatia Recordsa.
Posvećen Sarajevu, a namijenjen cijelom svijetu, ovaj izuzetan album donosi nam glazbenu priču ispričanu u suradnji s izvrsnim internacionalnim glazbenim imenima kao što su Asaf Avidan, Rachid Taha, Riff Cohen, Zied Zouari, Gershon Leizerson, Sifet & Mehmed, Bebe i Mirjana Nešković. Album se očekivano nalazi na World Music listi najprodavanijih albuma na iTunesu u SAD-u kao i na samom vrhu liste najprodavanijih međunarodnih izdanja na američkom Amazonu.
“Tri pisma iza Sarajeva” album je koji ujedinjuje i šalje poruku mira i uzajamnog razumijevanja, a Goran Bregović i njegov Orkestar za svadbe i sahrane glazbom su obuhvatili bogatstvo različitih kultura, identiteta i stilova – tri tradicije, kršćanska, židovska i muslimanska, ravnopravno se isprepliću kroz različite orkestracije i sjedinjuju na alegorijskoj razini gdje Sarajevo stoji u centru kao mjesto koje živi svu dijalektiku suživota navedenih religijskih tradicija. I upravo je to glazbom maestralno preneseno u pisma iz “balkanskog Jeruzalema” napisana Bregovićevim prepoznatljivim jezikom koji je svoje novo oživotvorenje pronašao u suradnji s izvođačima različitih kulturnih pozadina.
Kao što su Bizant, Otomansko Carstvo i Austro-Ugarska Monarhija ostavili pečat na Sarajevo tako je i svaki od Bregovićevih suradnika ostavio svoj pečat u njegovom pismu upućenom svijetu, u pismu kojim se poziva na poštivanje različitosti, prihvaćanje drugosti i iskren suživot – jer različitost oplemenjuje! Svaka od pjesama na albumu priča svoju priču te se spajaju u različitosti koju Bregović svojim stvaralaštvom aktivno promovira, a što je prepoznato diljem svijeta. “Made in Bosnia”, “Muslim Letter”, “Jewish Letter”, “Mazel Tov”, “Christian Letter” i “SOS” nazivi su nekih od ukupno 11 pjesama koje će vas odvesti na duhovno putovanje različitim dijelovima svijeta i s kojeg ćete se vratiti bogatiji i oplemenjeniji! (izvor: http://cmc.com.hr/world-music-album-godine-bregoviceva-tri-pisma-iz-sarajeva/)