Puigdemont se nalazi u Briselu u “samonametnutom egzilu“, a nakon što su ga vlasti u Španiji optužile za pobunu i nezakoniti pokušaj osamostaljenja Katalonije.
On je pozdravio rezultate izbora kao pobjedu “republike Katalonije“. Separatističke stranke će, nakon vanrednih izbora održanih zbog odluke madridskih vlasti da smijeni bivšu regionalnu vlast zbog nezakonitog referenduma i deklaracije o nezavisnosti, imati tijesnu većinu.
No, Građanska stranka koja se protivi otcjepljenju je dobila naviše glasova, pa je neizvjesno ko će formirati vlast. Španski premijer Mariano Rajoy se nadao da će novi izbori vratiti stabilnost u Kataloniju, no čini se da su samo dodatno zakoplicirali situaciju. Njegova stranka je na regionalnim izborima ostvarila najgori rezultat u historiji.
– Niko ne može osporiti ove rezultate. Republika Katalonija je pobijedila, a Španija izgubila. Rajoy i njegovi saveznicu su poraženi – rekao je Puigdemont govoreći svojim pristalicama u Belgiji.
Nakon prebrojavanja oko 70% glasačkih listića, tri separatističke partije imaju 70 od ukupno 135 parlamentarnih poslanika u Barceloni.
Za većinu u Parlamentu dovoljno je 68 poslanika.
Liberalna partija Ciudadanos, na čelu sa Inés Arrimadas osvojila je 35 mjesta, ali njen koalicioni partner nije osvojio dovoljan broj glasova, tako da su šanse za formiranje vlade propale.
Da li će ovi izbori omogučiti povratak odbjeglog Carles Puigdemont-a, vidjeće se nakon izbora. Njegova separatistička Allianz JuntsxCat (Zajedno za Kataloniju) osvojila je, prema dosadašnjim rezultatima, 34 mjesta u Parlamentu, te je tako na drugom mjestu, iza koalicionog partnera.